Google+ НЕ ЗГОДНІ З РІШЕННЯМ “ПОДАТКОВОЇ” - МАЄТЕ ПРАВО ЙОГО ОСКАРЖИТИ

НЕ ЗГОДНІ З РІШЕННЯМ “ПОДАТКОВОЇ” - МАЄТЕ ПРАВО ЙОГО ОСКАРЖИТИ

Право платників податків на оскарження рішень органів державної податкової служби (ДПС) передбачено ст. 14 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 509-12 від 04.12.90 р. (в редакції Закону України № 3813-12 від 24.12.93 р., з наступними змінами і доповненнями) /далі - “Закон”/. В ній зазначається, що рішення, дії або бездіяльність органів ДПС та їх посадових осіб можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку.

Такий порядок оскарження встановленний Положенням про порядок розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби (в новій редакції), затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 3 березня 1998 р. № 93, /далі - “Положення”/.

Згідно з пунктом 1 цього Положення кожна особа (під цим словом розуміються, напевно, платники податків) має право оскаржити рішення органів ДПС, якщо вони обмежують її права, встановлені чинним законодавством, у вищестоящому органі ДПС або - в судовому порядку. Отже, платник податку згідно з чинним законодавством може оскаржити рішення “податкової” двома шляхами: або в адміністративному порядку (в порядку підлеглості), або в судовому При цьому необхідно зазначити, що адміністративний порядок оскарження рішень органів ДПС не застосовується щодо рішень податкової міліції. Рішення або дії податкової міліції, її посадових осіб згідно з частиною 5 статті 25 Закону можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку в суді чи прокуратурі.

На практиці вважається, що судовий порядок оскарження рішень органів ДПС є значно ефективнішим, ніж адміністративний. З цього приводу, гадаємо, буде цікаво ознайомитися з деякими даними Державної податкової адміністрації (ДПА) України.

Так, за даними ДПА України (Лист за № 8472/10/25-0017 від 15.07.98 р. “О результатах поступления и рассмотрения жалоб (апелляций) налогоплательщиков”) за I півріччя 1998 року до державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах з районним поділом платниками податків направлено 4627 скарг (апеляцій), в яких оскаржено 5416 рішень, постанов, розпоряджень державних податкових адміністрацій (інспекцій). Більше всього скарг (апеляцій) поступило на рішення про застосування фінансових санкцій, адміністративних стягнень, що були накладені податковими органами м. Києва, Львівської області, Автоновної Республіки Крим, Івано- Франківської області, Запоріжської і Київської областей.

Уповноваженими податковими органами було розглянуто і надано відповіді на 4240 скарг (апеляцій), або 91,6 відсотка всієї кількості поданих скарг (апеляцій). За результатами розгляду 4941 оскаржених рішень (постанов, розпоряджень) відмінено 1486, або 30,1 відсоток розглянутих (абзац 3 вказаного вище Листа).

Також, до Головного управління апеляцій ДПА України за січень- червень 1998 року платниками податків подано 786 скарг (апеляцій), в яких оскаржено 803 рішення (постанови, розпорядження). За результатами розгляду поданих скарг (апеляцій) ДПА України відмінено 111 рішень про застосування фінансових санкцій (17,3 відсотка) і 8 постанов про накладення адміністративних стягнень (72 відсотка).

Наведені дані свідчать про те, що оскарження рішень (постанов, розпоряджень) органів ДПС в адміністративному порядку заслуговує на увагу хоча б тому, що в цьому порядку уповноваженими податковими органами відмінено 1486 оскаржених рішень, або 30,1 відсоток ними розглянутих.

Окрім цього, оскарження рішень (постанов, розпоряджень) в адміністративному порядку не позбавляє платника податків можливості в подальшому направити з цього питання позов до суду чи арбітражного суду.